Праграмма чытанняў

МІНСКАЯ АБЛАСНАЯ БІБЛІЯТЭКА ІМЯ А.С. ПУШКІНА
(вул. Гікала 4 глядзець мапу)

(У праграме магчымыя змены)

17 КАСТРЫЧНІКА

9.30 – 10.00 РЭГІСТРАЦЫЯ

10.00 – 10.30 ПРЫВІТАЛЬНАЕ СЛОВА:

Дырэктар  Мінскай абласной бібліятэкі імя А.С. Пушкіна Наталля Станіславаўна ЧУЕВА
Намеснік Міністра культуры Рэспублікі Беларусь Васілій Мечыслававіч ЧЭРНІК
Кіраўнік Расійскага цэнтра навукі і культуры ў Мінску Віктар Аляксандравіч МАЛАШАНКА
Дырэктар грамадскай арганізацыі «Беларускі зялёны крыж» Уладзімір Сямёнавіч ШАЎЦОЎ

10.30 – 10.45 Прадстаўленне Міжнароднага культурна-асветніцкага праекта  «Перазоў стагоддзяў: Першая сусветная вайна і мір сёння»
Кіраўнік праекта Наталля Аляксееўна СВЯТКІНА (Мінск, Беларусь)

10.45 – 11.30 «Першая сусветная вайна і праблемы канструявання культурна-гістарычнай памяці»
Выкладчык кафедры філасофіі культуры Беларускага дзяржаўнага універсітэта Ірына Міхайлаўна КЛЯЦКОВА (Мінск, Беларусь)

11.30 – 11.45 ПЕРАПЫНАК

11.45 – 13.15 «Геапалітыка. Знешняя палітыка Расіі: на шляху да вайны»
Кандыдат гістарычных навук, дацент  факультэта глабальных працэсаў Маскоўскага дзяржаўнага універсітэта імя М.В. Ламаносава, выканаўчы дырэктар Цэнтра грамадска-палітычных і міжнародных даследванняў «Прометей» Маскоўскага дзяржаўнага універсітэта імя М.В. Ламаносава Віктар Яўгенавіч АЎДЗЕЕЎ (Масква, Расія)

13.15 – 14.00 «Ідэйныя і духоўныя перадумовы Першай сусветнай вайны » 
Доктар гістарычных навук, дацэнт Калінінградскага дзяржаўнага універсітэта Уладзімір Мікалаевіч ШУЛЬГІН (Калінінград, Расія)

14.00 – 15.00 ПЕРАПЫНАК НА АБЕД

15.00 – 16.00 «Бітвы Вялікай вайны на тэрыторыі Беларусі. 1915-1917»
Пісьменнік, гісторык, журналіст, кінасцэнарыст, тэле- і радыёвядоўца, сябра Саюза пісьменнікаў Беларусі, сябра Саюза пісьменнікаў Расіі, старшыня праўлення благачыннага культурна-гістарычнага фонду памяці Першай сусветнай вайны «Крокi» Вячаслаў Васільевіч БАНДАРЭНКА (Мінск, Беларусь)

16.00 – 16.30 «Сляды Першай сусветнай вайны на тэрыторыі Беларусі ў фатаздымках» 
Журнліст, фатограф, заснавальнік благачыннага культурна-гістарычнага фонду памяці Першай сусветнай вайны «Крокi» Уладзімір Анатольевіч БАГДАНАЎ (Мінск, Беларусь)

16.30 – 16.45 «Ваенны ландшафт. Музеефікацыя слядоў Першай сусветнай вайны»
Сябра Беларускага саюза мастакоў, заснавальнік благачыннага культурна-гістарычнага фонду памяці Першай сусветнай вайны «Крокі», навуковы супрацоўнік Вілейскага краязнаўчага музея Барыс Барысавіч ЦІТОВІЧ (Вілейка, Беларусь)

16.45 – 17.00 «Царская Стаўка ў кантэксце выставачнага праекта «Імператар Мікалай ІІ – абавязак царскага служэння», «Выстава са збораў музея ў Царскім Сяле»
Старэйшы навуковы супрацоўнік Магілёўскага абласнога краязнаўчага музея імя Е.Р. Раманава Людміла Леанідаўна ТОМЧЫК (Магілёў, Беларусь)

17.00 – 17.15 17.00 – 17.15 «Мой тата – удзельнік Першай сусветнай»
Старшыня секцыі тапанімікі Беларускага геаграфічнага таварыства
Раіса Ільінічна АЎЧЫННІКАВА (Мінск, Беларусь)

17.15 – 18.00 Літаратурна-музычны монаспектакль «Тое, што я хачу сказаць»
Ала Міхайлаўна БЯЛЯЎСКАЯ (Мінск
, Беларусь)

 

18 КАСТРЫЧНІКА

10.00 – 11.20 «Першая сусветная вайна ў лёсах і творчасці нямецкіх пісьменнікаў»; « Першая сусветная вайна і беларуская літаратура (на матэрыяле творчасці Максіма Гарэцкага)» 
Кандыдат філалагічных навук, прафесар кафедры замежнай літаратуры філалагічнага факультэта Беларускага дзяржаўнага універсітэта Ева Аляксандраўна ЛЕОНАВА (Мінск, Беларусь)

11.20-11.40    ПЕРАПЫНАК

11.40 – 12.30 «Мастацкае ўвасабленне Першай сусветнай вайны ў англамоўнай літаратуры»
Доктар філілігічных навук, прафесар, загадчык кафедры рускай і замежнай літаратуры Беларускага дзяржаўнага педагагічнага універсітэта  імя М.Танка Таццяна Яўгенаўна КАМАРОЎСКАЯ (Мінск, Беларусь)

12.30 – 12.40 Прэзентацыя выставы «Першая сусветная вайна вачыма амераканцаў»
Аддзел інфармацыі, адукацыі і культуры Амбасады ЗША ў Рэспубліцы Беларусь

12.40 – 13.30 "НЕ ПРА ЛЕРМАНТАВА..." Паэтычная кампазіцыя паводле вершаў пра  Першую сусветную вайну
Тэатр-студыя "Клас-А!", рэжысёр Таццяна Алегаўна ШЫЛАВА (Мінск, Беларусь)

13.30 – 14.30 ПЕРАПЫНАК НА АБЕД

14.30 – 15.30  «Першая сусветная вайна і руская літаратура 1914-1918 гадоў»
Доктар філалагічных навук, прафесар кафедры журналістыкі і выдавецкай справы Тамбоўскага дзяржаўнага універсітэта  імя Г.Р.Дзяржавіна Анатолій Іванавіч ІВАНОЎ (Тамбоў, Расія)

15.30 – 15.50    «Канцепт «вайна»  ў брытанскай літаратуры пачатку ХХ стагоддзя»
Галоўны бібліятэкар аддзела абслугоўвання, кіраўнік Цэнтра чытання Чалябінскай абласной універсальнай навуковай бібліятэкі, Заслужаны работнік культуры Расійскай Федэрацыі Наталля Сцяпанашна ШМІДТ (Чалябінск, Расія)

15.50 – 16.10  «Гульні з гісторыяй (уплыў латаратуры на фарміраванне гісторыка-культурнай памяці)»
Дырэктар «Выдавецтва Марыны Волкавай» Марына Уладзіміраўна ВОЛКАВА (Чалябінск, Расія)

16.10 – 16.40    ПЕРАПЫНАК

16.40 – 17.30 «Тэма Першай сусветнай вайны ў дзейнасці бібліятэк: планы і напрацоўкі, абмен досведам»
Барысаўская раённая бібліятэка імя І.Х.Каладзеева і іншыя партнёры праекта

18.00 – 19.00 Круглы стол «Значэнне Першай сусветнай вайны для сучаснага грамадства общества»